טיפול זוגי

זוגיות הינה מסע של גילויים ותובנות אינסופי של שני אנשים הבאים מחינוך, ערכים, היסטוריה ותכונות שונות, אשר חיים ביחד. לחיות עם השונות מהווה אתגר משמעותי לזוגיות. אני מאמינה שלזוגיות תרומה משמעותית גם להתפתחות הזהות האישית של כל אחד מבני הזוג.

 מערכת היחסים הזוגית מתפתחת ומשתנה לאורך השנים ועומדים בפניה אתגרים וקשיים שחלקם צפויים וחלקם אינם צפויים. בני הזוג מתחילים בדרך כלל מתחושה של הבטחה גדולה, אופטימיות ואפשרויות רחבות. המשך הדרך מזמן לעיתים התמודדויות לא פשוטות המביאות לקונפליקטים ומשברים. לדוגמה, נאמנויות סותרות בין משפחות המוצא לבני הזוג, מתח בין המחויבות לזוגיות לבין הרצון בהתפתחות וצמיחה אישית, קושי להתמודד עם השחיקה בחיי הנישואין ועם לחצים הבאים מהסביבה החיצונית ועוד.

כמטפלת זוגית אני מעדיפה שלא להיות זו המשתמשת בתיאורים המנסים להגדיר את היחסים כ"מתפקדים" או לא מתפקדים", כ"טובים" או "רעים". השאלה האם יחסים זוגיים מתפקדים היטב או לא, תלויה בסיפורים לפיהם הזוג חי והאם סיפורים אלה מועדפים על ידם. אני רואה את היחסים בכלל והיחסים הזוגיים בפרט כרב סיפוריים. דהיינו, כל מערכת יחסים יכולה להיות מבוטאת או נחווית דרך מגוון רחב של נרטיבים, של אפשרויות. לכן, איני מחפשת אחר בריאות או פתולוגיה או איכות התפקוד אצל זוגות.

במקום זאת, אני מעדיפה להסתכל יחד עם בני הזוג על סיפורים המעצבים את היחסים, לבדוק עימם האם הם מרוצים מסיפורים אלה כך שנוכל למצוא פתחים לסיפורים חלופיים שיהיו מתאימים להם יותר. באופן דומה, איני רואה את בני הזוג כבעלי זהות מרכזית אשר יש בה אפיונים קבועים הניתנים לניבוי. לכן איני מחפשת אחר "בריאות" או "פתולוגיה" בתוך בני הזוג. אלא מעוניינת בהערכותיהם ביחס למה נחשב בעיניהם בעיתי או מועדף, ואיך הבעיות שאותם הם מתארים משפיעות על חייהם ויחסיהם.

במפגש עם בני הזוג אני מעוניינת ליצור מרחב שיחתי שיאפשר להם לקחת אחריות לשיפור יחסיהם כפי שהיו רוצים לראות ולחוות אותם. חשוב לי מאוד לערער על המנהג הרווח בחברה שלנו, של מדידת עצמנו ומערכות היחסים שלנו באמצעות נורמות חברתיות הנכפות ע"י החברה, נורמות המצמצמות את מרחב האפשרויות העומד בפני בני הזוג.

 במקום זאת, אני מעדיפה לבחון עם בני הזוג את סיפורי הבעיה בדרכים שיתופיות ורב ממדיות, לחשוף השפעות בעייתיות ולגלות דרכים לצמצם אותן, והרחיב את הדרכים המועדפות על בני הזוג לחיות את חייהם המשותפים. בטיפול הזוגי אני חוקרת יחד עם בני הזוג את הנחות היסוד של כל אחד מהם ביחס לזוגיות ולאופן בו הם רוצים לחוות את החיים הזוגיים.

אנו בודקים את ההקשרים החברתיים- תרבותיים שהשפיעו ומשפיעים על תפיסותיהם, את השפעת משפחת המוצא עליהם ואת האמונות והדעות של כל אחד מהם. השיחה מאפשרת להתבונן על נושאים כמו: אינטימיות, מיניות, התמודדות עם קונפליקטים ועוד, כמו גם מה הכוונות, החלומות והתקוות של כל אחד מבני הזוג לגבי חייו האישיים והזוגיים. אני מאמינה ששיחות כאלה מאפשרות לבני הזוג להתפתח לכיוונים המועדפים ורצויים על ידם.